Nietypowy spacer po Warszawie cz.1

Cześć!

Pewnego razu, na lotnisku w Warszawie, skierowaliśmy się do punktu informacyjnego. Tam w nasze ręce trafiła broszura Warszawa Judaica i już wiedzieliśmy, że nasze plany się kompletnie pozmieniają 😉

Jak już widzicie po tytule, dziś zabieram Was na nietypowy spacer po Warszawie, śladami historii związanej z gettem i społecznością Żydowską w Polsce. Przyłączycie się?

Wspomniana broszura proponuje 3 różne trasy po mieście. Dotychczas udało nam się przejść 2 najdłuższe z nich. Trzecia wciąż czeka, a my czekamy na lepszą pogodę 😉

dwtc_placbankowy

(pl. Bankowy)

Wędrówkę rozpoczęliśmy na pl. Bankowym, przy którym kiedyś mieściła się Wielka Synagoga, wysadzona w powietrze w 1943 roku. Dziś w tym miejscu stoi Błękitny Wieżowiec (niewidoczny na zdjęciu) wraz z Żydowskim Instytutem Historycznym.

dwtc_arsenał

(Kamień na pamiątkę „Akcji pod Arsenałem”. Arsenał przy dawnej ul. Nalewki)

Arsenał to jedyny budynek, który uchował się od zniszczenia. To tu miała miejsce „Akcja pod Arsenałem”. Dziś ulica przy której się znajduje nosi nazwę Bohaterów Getta.

dwtc_pomnikprzynalewki

(Pomnik upamiętniający Bitwę o Monte Cassino)

Idąc dalej ul. Bohaterów Getta mijamy po drodze pomnik upamiętniający Bitwę o Monte Cassino. Może nie do końca wiąże się z tematem, ale wybaczycie 😉

Powoli dochodzimy do ul. Anielewicza.

dwtc_jankarski

(Jan Karski, „Sprawiedliwy wśród narodów świata”)

dwtc_zegota

(Kamień upamiętniający Radę Pomocy Żydom, kryptonim ŻEGOTA)

dwtc_przymuzeumhistoriizydowpolskich

dwtc_muzeumhistoriizydowpolskich(Muzeum Historii Żydów Polskich)

W końcu dochodzimy do Muzeum Historii Żydów Polskich. Byliśmy tam 2 razy i za każdym razem było zamknięte 😀 Raz to faktycznie byliśmy na samym początku i można było wejść do środka ale nie było co oglądać. Za drugim razem trafiliśmy na zmianę wystawy -_-.

dwtc_pomnikbohaterowgetta

(Pomnik Bohaterów Getta)

Na placu obok Muzeum znajduje się pomnik Bohaterów Getta. Jedna strona symbolizuje walkę z nazistami a druga – cierpienie niewinnych ofiar.

dwtc_kurhanprzymilej(Kamień pamięci przy ul. Miłej)

dwtc_wmiejscudawnegobunkru

(Kurhan przy ul. Miłej)

W miejscu dawnego bunkru przy ul. Miłej jest miejsce pamięci poległego komendanta powstania w Getto – Anielewicza. Okoliczności jego śmierci chyba nie są do końca znane. Podobno w tym miejscu, wraz z powstańcami z getta, popełnił on samobójstwo, gdy zostali odnalezieni przez niemieckie oddziały.

dwtc_przystawki

(Umschlagplatz)

To stąd wywożono Żydów do obozu w Treblince.

dwtc_umschlagplatzscianaimion

Jedna ze ścian na której wyryto imiona wszystkich przebywających w Warszawskim Gettcie.

dwtc_umschlagplatzwersethioba

dwtc_gesiowkanaanielewicza

(Tablica przy dawnej ul. Gęsiej)

W tym miejscu mieścił się obóz koncentracyjny Gęsiówka. Tych więźniów, których nie udało się wcześniej ewakuować, w czasie powstania w Warszawie odbili stamtąd członkowie batalionu „Zośka”.

dwtc_plangetta

(Plan Getta Warszawskiego na ścianie cmentarza Żydowskiego)

I na koniec plan getta – ten akurat na ścianie cmentarza. Byliśmy jelonkami i wybraliśmy się w sobotę i zupełnie nie pomyśleliśmy, że w SOBOTĘ będzie zamknięty cmentarz. Taaa, bo po co się nad tym zastanawiać, nie? Tak więc ten punkt trasy musimy odwiedzić raz jeszcze, w inny dzień tygodnia 🙂 I koniecznie musimy pamiętać o nakryciu głowy dla mojego Asystenta 😀

Na tym dziś zakończę – to była niewielka część zdjęć z całej pierwszej trasy. W końcu nie mogę pokazać wszystkiego – powinniście się sami tam wybrać i to zobaczyć.

Nie trudno się domyślić, że kolejny wpis w tym temacie obejmie trasę drugą.

My obie trasy zrobiliśmy jednego dnia, przy okazji zwiedzając jeszcze okolice nie związane z samym tematem, więc trochę tych kilometrów natrzaskaliśmy 🙂 Ale warto było.

Tyle na dziś. Do usłyszenia w środę!

Pa!

Martyna

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.