Tam, gdzie swój wybuchowy początek miała nitrogliceryna

Oczywiście tytuł wpisu jest trochę przewrotny. Nitro zostało wynalezione wcześniej, popularność zyskała dzięki Noblowi, ale to właśnie tutaj, w podbydgoskich lasach, powstała olbrzymia niemiecka fabryka zbrojeniowa DAG Fabrik Bromberg.

Od razu uprzedzam, że historia to nie mój konik, więc nie spodziewajcie się tutaj opowieści historycznych z czasów II wojny światowej. Ja właściwie w ogóle nie jestem miłośnikiem historii i obawialiśmy się, że wynudzę się tam na śmierć. A tu ci psikus – niespodzianka. Wypad tak mnie wciągnął, że szok.

My mieliśmy to szczęście, że załapaliśmy się na darmowy spacer z przewodnikiem. I muszę przyznać, że dawno nie słuchało mi się tak przyjemnie – choć temat do najprzyjemniejszych nie należy. Jeśli ktoś się waha czy warto odwiedzić Exploseum i chciałby znać moje zdanie, to brzmi ono: „ohhellyea, oczywiście, że warto!”. Jak już mnie udało się zaciekawić, to znaczy, że przewodników mają bardzo dobrych.

Tak więc wywodów historycznych tu nie będzie – zainteresowanych naprawdę odsyłam do zwiedzenia Exploseum. Dowiecie się tam masę ciekawych rzeczy od kompetentnych ludzi.

Ja natomiast dziś podrzucę Wam „troszkę” zdjęć, tak aby zachęcić Was do wyprawy 🙂

dwtc_znakexploseum

Nasze zwiedzanie, dość szybkim tempem, trwało 2 godziny. Minęło jak z bicza strzelił. Do dyspozycji zwiedzających jest jedynie jedna z dwóch bliźniaczych linii produkcji nitrogliceryny i ciasta prochowego czyli… 0,5% powierzchni całej fabryki. Robi wrażenie.

dwtc_wedrujactunelami

dwtc_exploseumtunele

dwtc_exploseumtunele2

Budynki połączone są ze sobą tunelami – naziemnymi, podziemnymi, w zależności od ukształtowania terenu. Dziś jest w nich całkiem komfortowo i szeroko w porównaniu do tego jak było kiedyś. Choć zimno pewnie tak samo jak kiedyś 😛

dwtc_exploseumglyzerin

dwtc_czterypietrawdol

dwtc_cytatgodnynobla

Wewnątrz budynków są różne tematyczne wystawy, między innymi o: Alfredzie Noblu (łącznie z jego testamentem), profilu produkcyjnym w DAG Bromberg, historii broni, pracach przymusowych w DAG i wiele innych. Chyba największe wrażenie na mnie zrobiła krótka projekcja filmu o bombie atomowej i o detonacji Car bomby (największej zdetonowanej dotychczas termojądrowej bomby o mocy ponad 50 megaton! Coś niewyobrażalnego).

dwtc_exploseumbudynki

dwtc_terenyexploseum3

dwtc_exploseumbudynki2

(Budynek żelatynizacji)

dwtc_exploseumbudynki3

dwtc_kamuflaznadachuwciazzywy1

Cała fabryka była budowana w taki sposób, aby jak najlepiej wtopiła się w otoczenie. Wykorzystali istniejące nierówności terenu i różnice poziomów. Umiejscowienie w środku lasu niewątpliwie sprzyjało. Dachy przykrywali trawą, ściółką, sadzili drzewa i krzewy, wszystko po to, aby samoloty zwiadowcze wroga nie odkryły fabryki w podbydgoskich lasach. Ze względu na przechowywane w murach toksyczne materiały systematycznie trzeba było „kamuflaż” z lotu ptaka kontrolować i odnawiać. Na niektórych budynkach kamuflaż utrzymał się do dziś – wystarczy się przyjrzeć powyższemu zdjęciu. Dwa iglaki na porośniętym trawą dachu mają się całkiem nieźle.

dwtc_ruinyexploseum1

dwtc_exploseumruiny6

dwtc_exploseumruiny5

dwtc_exploseumruiny4

dwtc_ruinyexploseum2

(Ruiny bliźniaczej linii produkcyjnej nitrogliceryny i ciasta prochowego)

Jeszcze do niedawna Exploseum nie było ogólnodostępne, a co za tym idzie – dużo ludzi nie za bardzo orientowało się o co z tym DAG Fabrik Bromberg chodzi. Wjazd na teren wymagał specjalnych przepustek. Dziś, dzięki temu, że powstał Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny każdy ma możliwość się tam dostać. Warto tę sytuację wykorzystać.

dwtc_terenyexploseum2

dwtc_terenyexploseum

dwtc_exploseumruiny3

dwtc_exploseumruiny2

dwtc_exploseumruiny

Historie o żółtych włosach, twarzach czy poparzonej skórze do najprzyjemniejszych nie należą. Podobno najwytrwalsi pracownicy linii produkcyjnej nitrogliceryny wytrzymywali do kilku… miesięcy. Przykre i przerażające, ale taka niestety jest historia.

dwtc_exploseumrampakolejowa

(Rampa kolejowa i magazyny)

Mam nadzieję, że w przyszłości więcej budynków tego olbrzymiego kompleksu DAG Fabrik Bromberg zostanie przystosowanych i otwartych dla zwiedzających. To jest naprawdę duży i ciekawy kawałek historii. I pomyśleć, że to wszystko działo się i nadal dzieje tak blisko…

Odkrywanie tajemnic Exploseum to był jeden z dwóch spacerów na które załapaliśmy się z okazji Dnia Przewodnika Turystycznego. I tak jak z tego jestem mega zadowolona, tak ten drugi był… no cóż, niewypałem. Ale to historia na inny wpis 🙂


I na koniec zagadka. Tak, pewnie myśleliście, że zapomniałam 🙂 Nieeee, na razie tylko notorycznie zapominam o poleceniu Wam różnych ciekawych linków w ostatnią sobotę miesiąca. No cóż, mogę sobie zapisywać a i tak zapominam…

Wracając do tematu bydgoskiej zagadki.

6_11

Gdzie zostało wykonane powyższe zdjęcie? Na odpowiedzi czekam do przyszłej soboty do godz. 17:59. Do tego czasu wszystkie komentarze dotyczące zagadki będą skrzętnie ukryte 🙂 Powodzenia 🙂


Martyna

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.