Jak poruszać się po Lizbonie: windy i kolejka linowa

Tak jak obiecałam kilka wpisów temu – wracam do Was z drugą częścią praktycznego wpisu o poruszaniu się po Lizbonie. Poprzednio było o standardowej komunikacji miejskiej (tramwaje, autobusy, metro oraz pociągi), a dziś czas na coś ciekawszego – windy oraz kolejkę linową.

Windy

W Lizbonie jest w sumie 5 wind. Dwie z nich to takie klasyczne windy poruszające się góra-dół, w pionie. Pozostałe trzy to kolejki linowo-terenowe, do złudzenia przypominające żółte lizbońskie tramwaje. Windy te to z jednej strony atrakcja turystyczna (do której ustawiają się nierzadko gigantyczne kolejki), a z drugiej strony – ogromne ułatwienie życia. Poruszanie się po wzgórzach, na których rozpościera się Lizbona, niekiedy mocno daje w kość, dlatego z wind tych korzystają zarówno turyści, jak i miejscowi. Dodatkowo windy te ułatwiają dostęp do przeróżnych punktów widokowych ulokowanych w różnych rejonach miasta, więc to kolejny powód dla którego warto z nich korzystać 🙂

Windy zaliczają się do Transporte de Lisboa i są obsługiwane przez Companhia Carris de Ferro de Lisboa, czyli po prostu Carris, dzięki czemu można poruszać się nimi mając bilety komunikacji miejskiej załadowane na kartę (więcej szczegółów i ceny poniżej). Co ciekawe wszystkie te windy są zaliczane do zabytków narodowych.

Ascensor da Bica

Jak dla mnie najbardziej urokliwa i (chyba) najmniejsza w wind linowo-torowych w Lizbonie. Prowadzi z Cais do Sodre (Rua do Loreto) do Barrio Alto (Rua de S. Paulo). Dolna stacja kolejki znajduje się niedaleko dworca Cais do Sodre oraz Mercado da Ribeira i bardzo łatwo ją przegapić (sami trochę jej szukaliśmy), ponieważ ukryta jest w kamienicy. Tak, wagonik startuje pod górę z kamienicy!

dwtc_ascensordabica1 dwtc_ascensordabica2

Winda ma dwa wagoniki, które na początkowym i końcowym odcinku jadą tym samym torem i tylko pośrodku mają rozjazd, aby się wyminąć. Szyny prowadzą wąską uliczką między dwoma rzędami domów, dlatego domownicy muszą mieć się na baczności wychodząc z domów, aby nie wpaść wprost pod wagonik 🙂

dwtc_ascensordabica

dwtc_ascensordabica5

dwtc_ascensordabica6

Ceny za przejazd:

 • Standardowo najdrożej wychodzi kupowanie biletu u „kierowcy”, gdyż tarifa de bordo wynosi: 3,70€ za przejazd w dwie strony.
 • Jeśli mamy kupiony bilet 24-godzinny, zarówno w wariancie 6,15€, 9,15€ jak i 10,15€*, to możemy do woli podróżować windami.
 • Bilet załadowany wcześniej na kartę 7 Colihas/Viva viagem: 1,30€ za przejazd w jedną stronę.

dwtc_ascensordabica3

dwtc_ascensordabica4

*Wszystkie najpotrzebniejsze z punktu widzenia turysty rodzaje biletów opisałam już w poprzednim wpisie 🙂

Ascensor do Lavra

Jest to najstarsza i zarazem najmniej znana winda. I do tego pogryzdana niesamowicie. Dotarliśmy do niej, bo wiedzieliśmy gdzie jej szukać, jednak często jest przez ludzi pomijana/zapominana. Oprócz nas i „motorniczego” nie uświadczyliśmy tam żywego ducha, więc mieliśmy cały duży wagon dla siebie 🙂 Gdy wjechaliśmy do góry, okolica też wyglądała na raczej zapomnianą i opustoszałą, choć z pewnością w rzeczywistości taka nie jest.

dwtc_ascensordolavra2

dwtc_ascensordolavra1

Winda ta łączy Rua Câmara Pestana z Largo da Anunciada.

Ceny za przejazd:

 • Tarifa de bordo: 3,70€ w dwie strony.
 • Bilet 24-godzinny na komunikację miejską: 6,15€/9,15€/10,15€.
 • Pojedynczy bilet załadowany na kartę 7 Colihas/Viva viagem: 1,30€ w jedną stronę.

dwtc_ascensordolavra3

Ascensor da Glória

Jest to ostatnia linowo-terenowa winda. Jest zdecydowanie większa od mojej ulubionej Ascensor da Bica (mam na myśli wagonik) i cieszy się chyba największą popularnością, patrząc po kolejkach jakie się do niej ustawiają. Prowadzi z Baixa (Praça dos Restauradores) do Barrio Alto (Miradouro de São Pedro de Alcântare).

dwtc_ascensordagloria5

dwtc_ascensordagloria3

(Pan się tutaj jeszcze w biegu załapał 🙂 )

Niegdyś na tej „linii” kursowały wagoniki dwupiętrowe, dziś natomiast mają jedno piętro, dwie dłuuuuugie ławki i dużo miejsc stojących.

dwtc_ascensordagloria1

Ceny za przejazd:

 • Tarifa de bordo: 3,70€ w dwie strony.
 • Bilet 24-godzinny na komunikację miejską: 6,15€/9,15€/10,15€.
 • Pojedynczy bilet załadowany na kartę 7 Colihas/Viva viagem: 1,30€ w jedną stronę.

dwtc_ascensordagloria4

dwtc_ascensordagloria2

Elevador do Castelo

Wstyd się przyznać, ale jest to winda którą najzwyczajniej w świecie przegapiliśmy. To pierwsza z dwóch lizbońskich wind, które poruszają się pionowo i jest zwykłą, oszkloną windą. Ma dwa etapy (w trakcie trzeba wysiąść z jednej i przejść kawałek do drugiej) i łączy dolne części Lizbony z Castelo de São Jorge (Zamek św. Jerzego). I co najciekawsze – jest darmowa 🙂

Elevador de Santa Justa

Jest to najciekawsza ze wszystkich wind w Lizbonie. Swoją stalową budową przypomina trochę wieżę Eiffla, ale nic dziwnego skoro została zaprojektowana przed jego ucznia 🙂 Winda ma 45 metrów i wozi pasażerów góra-dół dwoma zabytkowymi drewnianymi kabinami.

dwtc_elevadordesantajusta

dwtc_elevadordesantajusta1

dwtc_elevadordesantajusta2

Na górze znajduje się dodatkowo taras widokowy (wstęp dodatkowo płatny jeśli korzysta się z biletów na komunikację miejską, a nie tych zakupionych u obsługi) z kawiarnią, skąd rozpościera się piękny widok na Lizbonę, a szczególnie na zamek, katedrę i Tag. Elevador de Santa Justa przyciąga ogromne tłumy turystów, kolejka ciągnie się i zawija daleko na ulicy i niekiedy naprawdę długo trzeba czekać, bo nie ma co ukrywać – jest to duża atrakcja.

Winda ta łączy Baixa z Convento do Carmo (słynny kościół bez dachu).

dwtc_elevadordesantajusta3

dwtc_elevadordesantajustawidok

Ceny za przejazd:

 • Tarifa de bordo: 5,15€ w dwie strony.
 • Bilet 24-godzinny na komunikację miejską: 6,15€/9,15€/10,15€.
 • Bilet z Lisboa Card za free.

Jeśli nie kupujemy biletów za 5,15€ u obsługi, taras widokowy na górze windy jest dodatkowo płatny: 1,50€.

Co  jeszcze warto wiedzieć o windach:

 • Jeśli macie bilet na karcie lub bilet 24-godzinny – pamiętajcie go odbić w kasowniku w windzie (zarówno w żółtych wagonikach jak i w windzie Santa Justa).
 • Warto też pamiętać, że do wind ustawiają się czasem duuuuże kolejki (szczególnie do Ascensor da Glória oraz Elevador de Santa Justa) i jeśli zamierzacie z nich korzystać – wliczcie ten czas w plan zwiedzania 🙂
 • Windy wagonikowe pierwotnie były żółte, ale niektórzy postanowili swoje zdolności artystyczne wypróbować właśnie na tych wagonikach. Niektóre graffiti są nawet całkiem ładne (co nie znaczy, że stosowne), ale część z nich to zwykłe szpetne bazgroły. Ale niech Was to nie zraża – windy są bardzo fajne i polecam z nich korzystać.
 • Windy często prowadzą do punktów widokowych, z których można podziwiać panoramę Lizbony. Widoki są rewelacyjne, wierzcie mi 🙂

Kolejka linowa – teleférico

Kolejka linowa w Lizbonie ciągnie się wzdłuż Tagu, niedaleko Oceanarium, w Parque das Nações (Park Narodów), gdzie w 1998 roku odbyła się wystawa Expo. Jest to fajny sposób, żeby obejrzeć z góry cały park, rzucić okiem na miasto, mosty oraz Tag. My w jedną stronę przeprawiliśmy się kolejką linową, a w drugą wróciliśmy już spacerkiem. Kolejka ta nie jest jednak wliczana do Transporte de Lisboa, tak więc bilety należy kupić na miejscu na jednej z dwóch stacji (północnej lub południowej przy Oceanarium – na początku lub na końcu trasy) albo online (jednak online można kupić bilet jedynie w dwie strony).

dwtc_telecabinlisboa1

Ceny za przejazd:

 • dorośli od 13 do 65 lat: 3,95€ w jedną stronę/5,90€ w obie strony.
 • dzieci od 7 do 12 lat oraz dorośli od 66 roku życia: 2€ w jedną stronę/3,35€ w obie strony.
 • dzieci od 0 do 6 lat: gratis.

dwtc_telecabinlisboa2

dwtc_telecabinlisboa3

Na tym kończę komunikacyjne wpisy o Lizbonie. Mam nadzieję, że przydadzą się Wam i zachęcą do odwiedzenia Lizbony. Ja jestem oczarowana Lizboną (jak i całą Portugalią) i myślę czasem o tym, kiedy uda mi się tam wrócić ❤

Martyna

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.