Wyszehrad – gród na wzgórzu

Wyszehrad to niestety dość niedoceniane i często pomijane miejsce na planie Pragi. Odwiedzający czeską stolicę najczęściej skupiają się na Starym Mieście, dzielnicy Josefov, Moście Karola i Hradczanach. Z jednej strony nie ma się co dziwić, gdyż to jest pod ręką, w samym centrum, czyli idealne rozwiązanie na weekendowy wypad do Pragi. A żeby zobaczyć Wyszehrad trzeba się trochę od tego centrum oddalić. I wg mnie warto to uczynić.

Vyšehrad oznacza wysoką twierdzę/wysoki gród i jest umiejscowiony na wzgórzu. Żeby się tu dostać warto skorzystać z komunikacji miejskiej, gdyż wędrówka z centrum miasta może być dość wyczerpująca 🙂


Jak dojechać?

My skorzystaliśmy z praskiego metra i linią czerwoną C dojechaliśmy do stacji Vyšehrad.  Stamtąd przed Wami parę minut spacerku, aby dotrzeć do jednej z bram Wyszehradu – Bramy Leopolda. To wydaje się najlepszym rozwiązaniem, więc jeśli w Waszym pobliżu będzie stacja metra to wsiadać i się nie zastanawiać 🙂

Istnieje również możliwość dojechania tramwajem do przystanku Výtoň lub Albertov, jednak należy się wtedy liczyć z wędrówką pod górę po zboczach wzgórza. Na teren Wyszehradu wejdzie się wtedy przez bramę Ceglaną.

O cenach biletów jak i ogólnie o komunikacji miejskiej w Pradze przeczytacie w innym wpisie na blogu, o tym jak poruszać się po czeskiej stolicy  🙂

NAJWAŻNIEJSZE MIEJSCA WYSZEHRADU
 1. Taborska brána (Brama Taborska).
 2. Leopoldova brána (Brama Leopolda).
 3. Cihelná brána (Brama Ceglana).
 4. Rotunda sv. Martina (Rotunda św. Marcina).
 5. Kostel sv. Petra a Pavla (Kościół śś. Piotra i Pawła).
 6. Vyšehradský hřbitov (Wyszehradzki cmentarz).
 7. Galerie Vyšehrad (Wyszehradzka Galeria).
 8. Bazilika sv. Vavřince (Bazylika św. Wawrzyńca, a właściwie jej pozostałości).
 9. Gotický sklep (Gotycka piwnica).
 10. Kasematy a Gorlice (kazamaty, czyli schron, oraz sala Gorlice z oryginalnymi posągami z Mostu Karola).

(Leopoldova brána)

(Cihelná brána, w prawym dolnym rogu)

Wyszehrad to dawna twierdza należąca do pierwszych władców Czech. Dziś nie pełni jakiejś specjalnej roli, ale jest kilka powodów, dla których warto odwiedzić to miejsce.

Wzgórze otoczone jest starymi murami, z których rozciąga się niesamowita panorama miasta. Dla samych widoków warto tu zajrzeć, bo można zobaczyć Pragę z zupełnie innej perspektywy.

(Panorama miasta z murów Wyszehradu)

Wyszehrad to też dwa interesujące zabytki sakralne, należące przy okazji do jednych z najstarszych w Czechach – Rotunda sv. Martina (Rotunda św. Marcina) oraz Kostel sv. Petra a Pavla (Kościół śś. Piotra i Pawła). Niestety ze względu na próbę organów przed koncertem nie dane nam było zobaczyć Bazyliki Mniejszej (bo taki tytuł nosi Kościół śś. Piotra i Pawła) od wewnątrz. A szkoda, bo podziwiać tam można piękne freski oraz zobaczyć relikwie patrona zakochanych – św. Walentego. Z daleka dwie wieże kościoła wyglądają dość mrocznie, a wszystko przez ciemny kolor fasady. Może gdyby trochę ją wyczyścić, byłaby przyjemniejsza w odbiorze, niemniej jednak nie ma się co bać tych ciemnych wież na wzgórzu, tylko po prostu się tu wybrać 🙂

(Rotunda sv. Martina)

(Kostel sv. Petra a Pavla)

Kolejnym powodem, dla którego warto odwiedzić Wyszehrad jest – nie wierzę, że to piszę – Vyšehradský hřbitov (Cmentarz Wyszehradzki). Nie lubię cmentarzy, zwykle nie rozumiem jak można lubić spacerować wśród grobów (jeszcze do tego po ciemku?!). Ale ten cmentarz jest wyjątkowy i ma coś w sobie takiego, że chce się go zobaczyć. Na cmentarzu tym można zobaczyć mnóstwo bardzo ciekawych nagrobków, część skrytych pod arkadami zdobionymi pięknymi mozaikami. Jest tu też mauzoleum zwane Slavín, które tworzy dużo połączonych ze sobą grobowców, w których pochowani są znani, zasłużeni m.in. dla kultury czy sztuki, Czesi.

(Vyšehradský hřbitov)

(Instrukcja, czego nie wolno robić na cmentarzu, np. brać narkotyków, śmigać na desce czy też… bawić się porożem łosia (lewy dolny róg) 😛 😀 )

Wyszehrad to też po prostu idealne miejsce na spacery. Lub do biegania 🙂 Zarówno brukowa ścieżka na murach grodu, jak i pokaźnych rozmiarów zielone tereny Parku Wyszehradzkiego (Vyšehradské sady) dobrze się spisują, jeśli macie potrzebę pospacerowania z dala od tłumów, które zalewają Stare Miasto.

(Vyšehradské sady)


Godziny otwarcia i ewentualne opłaty

Teren Wyszehradu otwarty jest w następujących godzinach:

 • w okresie od kwietnia do października: 9.30 – 18.00,
 • w miesiącach od listopada do marca: 9.30 – 17.00.

Wejście na teren jest oczywiście bezpłatne, podobnie jak zwiedzanie Kościoła śś. Piotra i Pawła, Cmentarza Wyszehradzkiego czy też Bramy Ceglanej.

Opłaty pobierane są przy wstępie do:

 • Kazamatów i sali Gorlice: 60Kč*/30Kč**/120Kč***,
 • Gotyckiej Piwnicy: 50Kč*/30Kč**/100Kč***.

*Bilet normalny.

**Bilet ulgowy.

***Bilet rodzinny (maksymalnie 2 osoby dorosłe oraz 2 dzieci). Dzieci do lat 6 zwiedzają za darmo.


Oczywiście Wyszehrad ma więcej ciekawych miejsc, które odkryliśmy dopiero później, siedząc wygodnie w domu, bo na miejscu wykończyło nas palące słońce 😀 Tak więc opisałam tylko te, które sami widzieliśmy. Ale jeśli wybieracie się do Pragi to szczerze zachęcam Was, żeby odejść trochę od ścisłego centrum i zobaczyć to widoczne w oddali z Hradu wzgórze z mrocznie wyglądającymi dwiema czarnymi wieżami.

Martyna

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.