Ceramiczne tabliczki uliczne w Madrycie – #2: Miasta

dnia

Azulejos, moje portugalskie zauroczenie, można zobaczyć również w bardziej kolorowej wersji na ulicach Madrytu. Mówiąc to mam na myśli ceramiczne tabliczki z nazwami ulic. Na tabliczkach tych znajdziemy nie tylko nazwę ulicy, ale również kolorowe graficzne przedstawienie postaci, miejsca czy innej rzeczy, której nazwa dotyczy. Na blogu już mogliście zobaczyć wpis o tabliczkach nawiązujących do tematu wiary. Tym razem mam dla Was te, które przedstawiają miasta – głównie hiszpańskie, ale nie tylko.

(Calle de Toledo)

Toledo jest stolicą regionu Kastylia-La Mancha. Leży na wzgórzu w środkowej części kraju. Jest to dawna stolica Hiszpanii. Dziś urokliwe miasto i ważny ośrodek religijny. Możecie mi wierzyć – Toledo robi ogromne wrażenie. Zresztą sami będziecie mieli okazję się o tym przekonać, bo Toledo na pewno będzie mieć swoje „5 minut” na blogu 🙂

(Calle de Barcelona)

Barcelona to drugie po Madrycie największe miasto w Hiszpanii (na tabliczce przedstawiony jest herb miasta). Stolica Katalonii przyciąga turystów, których śmiało można liczyć w milionach. Słynie z mnóstwa różnych międzynarodowych targów, wystaw, spotkań kongresowych, imprez sportowych. Poszczycić się może również aż 9 zabytkami z listy światowego dziedzictwa UNESCO, z czego większość zawdzięcza Gaudiemu. Co więcej – w Barcelonie urodził się Alvaro Soler ❤

I choć wiem, że Barcelona ma już po dziurki w nosie turystów, mimo to jest na mojej liście miejsc do odwiedzenia. Sorry, Barcelona 😀

(Calle de Cádiz)

Cádiz to po polsku Kadyks, czyli najstarsze miasto w Hiszpanii. Jest to miasto portowe na południu kraju, w Andaluzji. Na tabliczce mamy widok na miasto od strony morza, z katedrą w tle.

(Calle de Alcalá)

Alcalá de Henares to jedno z najstarszych miast, położone nieopodal Madrytu. Alcalá jest całkiem atrakcyjnym miastem pod względem turystycznym. Ma ciekawe, zabytkowe centrum, w którym można wyczuć wpływy różnych kultur oraz słynny Uniwersytet Alcalá. Tabliczka przedstawia herb miasta. To kolejne z hiszpańskich miast, które chciałabym odwiedzić. Następnym razem!

(Calle de Ciudad Rodrigo)

Ciudad Rodrigo to miasto w regionie Kastylia i Leon. Nieduże, z ciekawą architekturą sakralną, twierdzą i otoczone murami. Na tabliczce uwieczniona została Katedra Santa María.

(Calle de Zaragoza)

Zaragoza, czyli po polsku Saragossa. Miasto jest stolicą Aragonii. Słynie tak naprawdę z dwóch zabytków – z mostu nad rzeką Ebro, o nazwie Puente de Piedra, oraz bazyliki Nuestra Señora del Pilar (Najświętszej Marii Panny na Kolumnie). I oba te zabytki widoczne są na powyższej tabliczce.

(Calle de Segovia)

Segovia to miasto w regionie Kastylia i Leon. Na tabliczce przedstawiona została twierdza Alcázar, ale Segovia kojarzyć się może jeszcze z granitowym rzymskim akweduktem oraz katedrą (Santa Iglesia Catedral de Nuestra Señora de la Asunción y de San Frutos), zbudowaną przez tych samych jegomościów co przepiękna katedra w Salamance.

(Calle de Tetuan)

Tetuan to miasto leżące na północy Maroko. Ulica została nazwana od tego miasta na cześć jednej z bitew podczas wojny hiszpańsko-marokańskiej. Na tabliczce można zobaczyć jeden z zabytków światowego dziedzictwa kultury UNESCO – Medyna w Tetuanie.

I w tym miejscu zgłaszam się po order z ziemniaka, gdyż byłam przekonana, iż mam jeszcze inne zdjęcia tabliczek z nazwami ulic , które nawiązywałyby do miast. Bowiem w Madrycie można się przejść jeszcze takimi ulicami jak choćby Calle de Sevilla, Calle de Valencia, Calle de Mallorca (tak, tak, to wyspa, ale miała wylądować w tym zestawieniu) czy też Calle de Almadén. I do tego stopnia nie mogłam uwierzyć w brak tych tabliczek, że jak szalona siedziałam i przeglądałam raz jeszcze foldery z setkami zdjęć zarówno z zeszłorocznej podróży, jak i z wcześniejszych.  Tak więc order z ziemniaka wędruje do mnie, a ja się dziś już z Wami żegnam!

Martyna

P.S. A jak ktoś przegapił poprzedni wpis w tej serii to zawsze można nadrobić – #1: Sacrum. Miłego oglądania!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.