Nietypowy spacer po Warszawie cz. 2

W dalszym ciągu nie dotarliśmy na Cmentarz Żydowski. W dalszym ciągu nie przeszliśmy trzeciej trasy śladami historii getta i społeczności Żydowskiej w Warszawie. Ale – tadam tadam – dziś wreszcie udało nam się zwiedzić Muzeum Historii Żydów Polskich! I zrobiło na nas wielkie wrażenie. Naprawdę. Kto jeszcze nie był, a ma okazję – powinien koniecznie się tam wybrać!

Dziś natomiast zapraszam Was na drugą część nietypowego spaceru po Warszawie (dla niewtajemniczonych pierwsza część tutaj).

dwtc_pomnikkorczaka

dwtc_kamienwegielnypomnikkorczaka

(Pomnik Janusza Korczaka z dziećmi)

Drugą trasę rozpoczęliśmy przy wspaniałym cudzie architektury jakim jest Pałac Kultury i Nauki, gdzie znajduje się pomnik Janusza Korczaka – jednego z założycieli domu dla osieroconych dzieci żydowskich.

dwtc_ulicaprozna

dwtc_kamienicaprzyproznej

dwtc_kamienicaprozna

(Kamienica przy ulicy Próżnej)

Następnie przeszliśmy na ulicę Próżną (niegdyś – Ogrodową). Jest to jedyna w całości ocalała ulica, która należała do getta. Widoczna na zdjęciach kamienica pochodzi właśnie z tamtego okresu!

dwtc_teatrzydowskikaminskich

(Teatr Żydowski Estery Racheli i Idy Kamińskich)

Jedyny taki teatr w Polsce! I jedyny na świecie, który stale ma w repertuarze sztuki w języku Aszkenazyjczyków! Mieści się niedaleko ul. Próżnej, po drugiej stronie pl. Grzybowskiego.

dwtc_synagoganozykow

(Synagoga Małżeństwa Nożyków)

W sąsiedztwie teatru znajduje się również z czasów przedwojennych Synagoga im. Małżeństwa Nożyków. Schowana w cieniu wieżowca sprawia nietypowe wrażenie, choć bardzo ciężko było ją znaleźć. I co ciekawe – po dziś dzień spełnia swoje funkcje religijne.

dwtc_przebiegmurowgetta

(Przebieg murów getta)

dwtc_kladkalaczacagetto

(Kładka łącząca getto)

Kładka pamięci u zbiegu ulic Żelaznej i Chłodnej, czyli miejsce upamiętniające kładkę łączącą getto.

A na koniec kilka fragmentów murów getta.

dwtc_ulicawalicow

(Fragment przy ul. Waliców)

dwtc_fragmentmurugettazlota

(Fragment przy ul. Złotej 62)

dwtc_fragmentmurugettasienna

dwtc_fragmentmurugetta2

(Fragment przy ul. Siennej)

Pojedyncze cegły z murów przy ul. Siennej znajdują się w muzeach w różnych zakątkach świata: Yad Vashem w Izraelu, Houston w USA, Melbourne w Australii.

I mały bonus:

dwtc_zlota62

To oczywiście nie są wszystkie punkty na trasie drugiej – nie zdradziłam Wam wszystkiego. Z całego serca polecam wybrać się do Warszawy i przejść wszystkie trzy szlaki. Naprawdę będzie to nietypowy spacer ulicami stolicy.


Dziś mamy wielkie święto, jakiego dawno nie było – nie zapomniałam o tym, aby polecić Wam coś interesującego!

Na pewno znacie już Rudą Natalię. Dobra jest, nie? Ha! Jej Pan Mąż jest czasem jeszcze lepszy! Dla tych związanych z osobnikiem płci przeciwnej mam tekst o tym, jak żyć, aby nie drzeć kotów o każdą pierdołę. Niezwiązani też mogą poczytać, na przyszłość 😉

Natomiast dla wszystkich osobników nie potrafiących zrozumieć kobiety – mała instrukcja. Panowie, tak było, jest i będzie! Niewiasty również mogą poczytać i z pewnością się uśmieją, ale w głębi duszy przyznają, że nie tylko Pan Mąż doświadcza takich sytuacji 🙂

Martyna

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.